پروژه مهد کودک گواستالا

محل پروژه : رجو امیلیا، ایتالیا

سال ساخت : 2015-2014

کارفرما : شهرداری گواستالا

مساحت : 1400 مترمربع

بوجه : 165 یورو برای هر متر مربع  

در میان طرح های خلاقانه ارایه شده برای اماکن آموزشی ایتالیا، مهد کودک گواستالا (Guastalla) در استان رجو امیلیا (Reggio Emilia) طراحی شده توسط ماریو کوچینلا (Mario Cucinella) موفق شد تا به سرعت توجه جهانی را به خود جلب کند و اخیرا هم جایزه “Sterminata Bellezza” را به خود اختصاص داده است. سازه خلاقانه ساختمان جایگزین دو مهدکودک سابق تخریب شده توسط زلزله می 2012 شده است. طرح کلی مجموعه الهام گرفته از شکم نهنگ داستان پینوکیو می باشد که با تحریک حواس کودک توسط فضای اطراف سعی در پیشبرد اهداف آموزشی دارد. هدف پروژه MCA ، افزایش تاثیر کودک از محیط اطراف در راستای رسیدن به اهداف آموزشی می باشد. توزیع فضاهای آموزشی، انتخاب متریال ساختمان و تداخل فضاهای بیرونی و درونی همه در راستای همین هدف طراحی شده اند.

مهد کودک گواستالا
مهد کودک گواستالا

عناصر معماری مهدکودک جدید مانند فرم داخلی ساختمان، سازماندهی فضاها، انتخاب متریال ها، ادراکات حسی مرتبط با نور، رنگ و صدا همگی به گونه ای طراحی شده تا نیازهای آموزشی و تربیتی مرتبط با رشد کودک را تامین کنند.  سازه ساختمان متشکل از مواد و مصالح طبیعی با کمترین آثار مخرب بر محیط زیست می باشد به خصوص سازه اصلی ساختمان که قاب های چوبی (متریال محکم و ایده آل از نظر عایق حرارتی) می باشد. عایق حرارتی بسیار موثر، پراکندگی ایده آل سطوح شفاف، استفاده از سیستم پیشرفته جمع آوری و ذخیره آب باران و نصب پانل های خورشیدی بر روی سقف سبب به حداقل رساندن استفاده از تجهیزات مکانیکی برای تامین انرژی لازم ساختمان شده است. بنابراین کودکان تشویق به کشف مکان هایی می شوند که در عین پیچیدگی برایشان آشناست. فضاهایی که هر کدام با داشتن امکانات مخصوص به خود توانایی های کودکان را افزایش می دهند. حتی فضاهای ارتباطی بین کلاس ها و کارگاه ها طوری طراحی شده است تا حس کنجکاوی و خوشایندی را در کودکان تحریک کند. در طول سطوح منحنی کودکان می توانند لم دهند و بازی کنند در حالی که در فضاهای تورفتگی دیوارها می توانند مکث کنند و با وجود سطوح شیشه ای به بیرون نگاه کنند و زیرچشمی فعالیت کودکان دیگر را دنبال کنند.

فضای بیرون ساختمان نیز طوری طراحی شده تا کودکان بتوانند همانند سفری ماجراجویانه آن را دنبال کنند. ادغام درختان با سازه احاطه شده در محیط اطراف ساختمان فضاهایی محافظت شده را برای فعالیت کودکان، تربیت کنندگان و والدین فرآهم می کند.  

مهد کودک گواستالا
مهد کودک گواستالا
WhatsApp WhatsApp us