پروژه زيباسازى شهرك رايكا

سلمانشهر، مازندران

پاییز و زمستان ١٣٩٥

شهرك رايكا واقع در شهر سلمانشهر، در استان مازندران مى باشد. پروژه طراحى و زيباسازى شهرك رايكا خود شامل بخش هاى زير مى باشد:

١- طراحى بلوار اصلى و مشترك بين دو شهرك باران و رايكا
بلوار موجود بين دو شهرك باران و رايكا توسط يك ديوار بلوك بتنى به گونه اى از هم مجزا شده كه تمامى فضاى سبز از جمله پوشش گياهى و درختان در محدوده شهرك باران جاى داده شده بود و شهرك رايكا عملاً از آن بى بهره بوده و ديد آن ها به ديوار بلوك بتنى قديمى محدود بود. بنا به درخواست كارفرما، طراحى بلوار به گونه اى صورت گرفت كه مانع بصرى بين دو شهرك كه قبلاً ديوار بود وجود نداشته باشد و در همين حال از رفت و آمد پياده و سواره بين دو شهرك در اين محدوده ممانعت شود. در طرح هاى ارائه شده به كارفرما از چوب تراورس براى برخى از قسمت هاى كفپوش و از چوب روس در تركيب با سيم بوكسل براى موانع عمودى جداكننده استفاده شده است. در وضع قبلى درختان نخل كه يكى در ميان كوتاه و بلند بودند همگى در فضاى شهرك باران حضور داشتند ولى با طرح ارائه شده از گروه طراحی و معماری ايــتــاران اين درختان به طرز يك در ميان در فضاى بلوار بين دو شهرك تقسيم شده تا هر دو شهرك بتوانند به صورت مساوى از آن بهرمند شوند.

فضا به گونه اى طراحى شده تا در برخى از قسمت ها نيمكت هايى چوبی وجود داشته باشند و قابليت فضاى مكث را نيز براى اين مكان به ارمغان آورند. نورپردازى بلوار عبارت است از ؛ نورهاى دفنی پاى درختان براى روشن كردن آن ها در شب، نورهاى پايه بلند براى روشن كردن خيابان اصلى و بلوار، نورهاى حبابى پايه دار و نورهاى كارشده در بدنه نيمكت ها و فلاور باكس ها.

٢- سردر اصلى شهرك رايكا
سردر ورودى شهرك رايكا و باران در كنار يكديگر قرار دارد و با هم ادغام شده اند. ايده اصلى، طراحى المانى منحصر به فرد براى شهرك رايكا و تفكيك ورودى هاى پياده و سواره و سازماندهى فضاى مخصوص نگهبانى، اتاق كنترل و هيئت مديره مى باشد. بنا به خواست كارفرما طراحى به گونه اى انجام شده كه قابليت اجرا را فقط براى يك شهرك داشته باشد و شهرك باران در صورت تمايل بتواند اين طرح را گسترش داده و آن را تبديل به سردرى واحد براى دو شهرك كند. قابليت ادغام دو شهرك در آينده نيز در اين طرح مقدور مى باشد. اين طرح به سبك مدرن و با تلفيق چوب، شيشه و بتن طراحى شده است. فلاور باكس هاى خارج شهرك با ارتفاع مناسب از سطح زمين طراحى شده تا از گذر حيوانات در امان باشد. طراحى نورپردازى سردر و فلاور باكس ها همگى به گونه اى انجام شده تا اين شهرك در شب از فواصل دور نيز قابل تشخيص باشد و آن را از شهرك هاى اطراف متمايز كند.

شهرک رایکا

٣- طراحى ميدان اصلى شهرك
بنا به درخواست كارفرما در ميدان اصلى كه در ادامه بلوار مى باشد، آبنما طراحى شده است و به صورتى كه هر دو شهرك بتوانند به صورت مجزا و مستقل از آن بهرمند شوند. در يكى از طرح ها از حروف الفبايى شهرك رايكا براى طراحى آبنما استفاده شده تا طرحى منحصر به فرد را براى اين شهرك خلق كند. نورپردازى با رنگ هاى مختلف و با افكت هاى ويژه فواره و آب اين محل را به مكانى جذاب و دلنشين براى اهالى شهرك تبديل مى كند و از طرفى چون از ورودى اصلى شهرك قابل مشاهده مى باشد كنجكاوى رهگذران را نيز بر مى انگيزد. قاب هاى سفيد موجود در دو طرف ميدان از جنس بتن پيش ساخته بوده و آب از سطوح روى آن به فضاى آبنما و استخر مى ريزد. دور تا دور آبنما با گياهان و گل هاى هميشه بهار تزئين شده اند. رقص نور حاصل از انعكاس نور و آب در ديوار بتنى سفيد پشت قابل مشاهده مى باشد.

شهرک رایکا
شهرک رایکا

٤- فضاى پارك
ورودى پارك از معابر ٣ مترى كه به خيابان اصلى راه داشتند صورت مى گيرد و براى اينكه هم قابل تشخيص باشند و هم از طراحى مخصوصِ به خود برخوردار باشد، با ستون ها، قوس ها و چراغ هاى فانوس مانند طراحى شده اند. طراحى به گونه اى است كه از پوشش گياهى موجود در منطقه استفاده شود و پيچك ها از ديوارهاى محصور كننده معبر كه ديوارهاى ويلاها مى باشند بالا رود و اين معبر را به راهى زيبا براى رسيدن به پارك تبديل كند. از چوب روس براى ستون ها، پايه ستون و همچنين قوس هاى خرپا گونه استفاده شده است. طراحى فضاى داخلى پارك به گونه اى است كه بتوان عملكردهاى مختلف را در آن جاى داد. در ميدان اصلى پارك آبنما طراحى شده و دور تا دور آن با پوشش هاى گياهى مختلف و فضاهاى نيمكت گونه طراحى شده است. فضاى بازى كودكان بنا به درخواست كارفرما در يكى از قسمت ها به صورت مجزا طراحى شده است. از ديگر فضاهاى طراحى شده مى توان به فضاى مخصوص آلاچيق ها اشاره كرد. یک آتشدان در مركز يكى ديگر از فضاها به گونه اى قرار گرفته كه دور تا دور آن مخصوص نشستن است تا فضاهايى مجزا با عملكردهاى مختلف را براى اهالى اين شهرك پديد آورند.

موضوعات مشابه
پروژه های ایــتــاران
محصولات ایــتــاران
ارسال محصول و قبول پروژه های طراحی و اجرا در شهرها و کشورهای
WhatsApp WhatsApp us