تأثير عطر و بوى در رستوران ها 

ممكن است اين جمله را شنيده باشيد كه شما هرگز بوى واقعى آشپزخانه خود را متوجه نمى شويد، اگر صحبت از آشپزخانه يك خانه باشد گفته بالا مشكلى را پيش نمى آورد ولى هنگامى كه از رستوران ها بحث به ميان مى آيد، موضوع بسيار متفاوت مى شود. عطر و بوى، به عنوان يكى از عناصر طراحى داخلى رستوران ها، نه تنها بر نظرات مشتريان تأثير گذار است بلكه بر روى مقدار هزينه اى هم كه مشتريان در آن رستوران انجام مى دهند، نیز تأثير مى گذارد. 

چرا عطر و بوى مهم هستند؟ 

حس بويايى يكى از اصلى ترين حس هاى پنج گانه محسوب مى شود. بدين معنى كه بوى، اصلى ترين روش جمع آورى اطلاعات از محيط اطراف ماست. به محض اينكه بينى شما يك بوى را تشخيص مى دهد، سلول هاى عصبى بويايى را در قسمت بالاى بينى تحريك مى كند و باعث مى شود انگيزه هاى الكتريكى به بخشى از مغز منتقل شوند و سپس به سمت مناطق اطراف كه به عنوان سيستم لیمبیک شناخته مى شوند، منتقل شود. سيستم لیمبیک نقش مهمى را در تنظيم خلق و خوى، حافظه، رفتار و احساسات بازى مى كند. همچنين به عنوان بخش اوليه اى از مغز به شمار مى رود، زيرا كه در مغز پستانداران اوليه نيز وجود داشته است. 

The olfactory and limbic system. Image: ThoughtCo

https://www.fohlio.com , The olfactory and limbic system. Image: ThoughtCo

عطر، حافظه و احساسات 

حس بويايى بسيار مرتبط با حافظه بوده و احتمالاً بيش از هر حس ديگرى با آن درگير است. اگر در زمان کودکی تان، مادر شما در خانه نان مى پخته، عبور كردن از كنار يك نانوايى مى تواند شما را به يك بعد از ظهر در آشپزخانه دوران كودكى تان برگرداند و باعث يادآورى خاطراتى شاد و آرام شود. از سوى ديگر اگر امروز شما از كلم بروكلى متنفريد شايد به خاطر مشاجراتى است كه از سر ميز شام در زمان هاى قديم به ياد مى آوريد. به همين علت است كه بسيارى از نانوايى ها و بيكرى ها چيدمان خود را در يك محيط گرم و صميمى كه يادآور خانه باشد، انجام مى دهد. 

عطرهاى زيادى وجود دارد كه در اكثر افراد واكنش هاى مشابهى را به وجود مى آورد. اسطوخدوس به عنوان مثال مغز را ريلكس مى كند، وانيل و بابونه باعث كاهش اِسترس، اضطراب و افسردگى مى شوند. مركبات و نخود فرنگى نيز باعث افزايش سطح هوشيارى مى شوند. 

Image: Industville

https://www.fohlio.com , Image: Industville

بوهايى نيز وجود دارند كه مى تواند ديد اشخاص را نسبت به ابعاد فضايى كه در آن قرار مى گيرند، تغيير دهند.

به عنوان مثال عطر سيب و خيار باعث مى شود ابعاد فضا بزرگ تر به نظر برسد، از سوى ديگر بوى باربيكيو يا دود كبابى باعث مى شود احساس افراد به فضا كوچك تر از ابعاد واقعى آن باشد. 

Crazy BBQ, Kiev. Image: Homedit

https://www.fohlio.com , Crazy BBQ, Kiev. Image: Homedit

چگونه عطر و بوى مى تواند باعث افزايش فروش يك رستوران شود؟ 

تصور كنيد مواقعى را كه در زمان شام به خانه میاييد، چه چيزى شما را در مورد غذا هيجان زده مى كند حتى قبل از اينكه به سر ميز شام برويد. بوى غذا در فضا. طعم و مزه غذا به طور كامل تحت تأثير عطر و بوى آن قرار مى گيرد. اغلب اوقات حتى قبل از اينكه غذا بخوريم بوى آن به نحوى به ما مى گويد كه اين غذا چقدر خوب است. اين امر نشان مى دهد كه عطر و بوى چه اندازه قدرتمند مى باشند و ممكن است مشترى را ترغيب به خريد سه برابر بيشتر از آنچه در ذهن داشته، كند.

Starbucks, Japan. Design: Kengo Kuma and Associates. Image: Masao Nishikawa

https://www.fohlio.com , Starbucks, Japan. Design: Kengo Kuma and Associates. Image: Masao Nishikawa

عطرها مى توانند اشتها را تحريك كنند و با ايجاد بزاق دهان، شانس مشتريان را براى خريد بالا ببرند. به عنوان مثال به عطر يك شيرينى و يا كلوچه تازه پخته شده در يك سوپر ماركت توجه كنيد، چقدر احتمال دارد مشتريان سوپر ماركت از آن كلوچه خريدارى كنند؟ همين امر زمانى اتفاق مى افتد كه مردم بوى يك قهوه معطر را كه در يك كافى شاپ در نزديكى سرو مى شود را حس كنند. اين عطر مى تواند افرادى را كه در ابتدا فقط قصد گذر از آن نزديكى را داشتند، دعوت به نوشيدن يك قهوه و گذراندن زمان در آن كافى شاپ كند. بنابراين رستوران ها مى توانند تا حد زيادى از اين امر سود ببرند، اگر عطر و بوى را به محيط خود اضافه كنند. افزايش اشتهاى مشتريان مهم ترين چيزى است كه يك رستوران به آن احتياج دارد تا درآمد و سود خود را افزايش دهد. 

An open kitchen design is another solution, with many benefits besides scent. Image: Anders Husa

https://www.fohlio.com , Starbucks, Japan. Design: Kengo Kuma and Associates. Image: Masao Nishikawa

برقرارى ارتباط با مشتريان 

مردم ترجيح مى دهند تا زمان خود را در مكان هايى كه داراى بوى خوشآيند مى باشد، سپرى كنند. اين همان دليلى است كه عطرها را با مكان هاى خاص پيوند مى دهد. مثالى در اين مورد مى تواند اين باشد كه يك عطر و بوى ممكن است شما را به دوران كودكى تان بازگرداند. بوها يادآور خاطرات زندگى ما هستند و بر روى ما بسيار تأثير گذارند. به همين دليل است كه رستوران ها با ارائه عطر و بوى خاص، سعى در برقرارى ارتباط نزديك تر با مشتريان دارند.

عطر و طعم دلپذير مى تواند يك رستوران را با تجربه و خاطره هاى خوشآيند پيوند دهد و در مشتريان تأثير گذار باشد. به عبارت ديگر مشتريان را ترغيب به بازگشتن به آن رستوران كرده و اين يكى از پايه هاى يك كسب و كار موفقيت آميز، مخصوصاً براى رستوران ها محسوب مى شود. 

restaurant-restroom

سرويس هاى بهداشتى 

اگر شما داراى يك سرويس بهداشتى درون رستوران خود هستيد، حتماً بايد به نظافت و بوى آن اهميت لازم را بدهيد. وجود بوى بد درون سرويس بهداشتى مى تواند مشتريان شما را دلسرد كند و از شما به عنوان يك رستوران كثيف ياد كنند. وقتى مشتريان همچين حسى را تجربه كنند ديگر تمايلى به بازگشت به آن مكان ندارند. 

موضوعات مشابه
پروژه های ایــتــاران
محصولات ایــتــاران
ارسال محصول و قبول پروژه های طراحی و اجرا در شهرها و کشورهای
WhatsApp WhatsApp us