نحوه مراقبت از ميزهاى غذاخورى چوبى

ميزهاى غذاخورى چوبى نسبت به ديگر ميزها نياز به توجه بيشترى براى نگهدارى دارند. اين ميزها معمولاً نسبت به گرد و غبار حساس تر هستند و از آن جايى كه اكثر مبلمان هاى خانه چوبى مى باشند از نظر مالى نيز نگهدارى و مراقبت از آن ها از اهميت ويژه اى برخوردار است. اگر از ميز خود به طور مداوم استفاده داريد و يا تنها براى مناسبت هاى خاصى از آن استفاده مى كنيد، در هر دو صورت اين ميزها نيازمند مراقبت هاى ويژه اى مى باشند. 

نحوه مراقبت از ميزهاى غذاخورى چوبى

تنظيم شرايط محيطى

محيط هايى با دما و رطوبت بالا مى توانند آثار مخربى را بر روى ميزهاى چوبى داشته باشند. ميزهای چوبی خود را در معرض نور مستقيم خورشيد قرار ندهيد، چرا كه باعث ترك خوردن و از بين رفتن چوب مى شود. همچنين از قرار دادن ميز غذاخورى در مجاورت ديگر منابع گرمازا نظير؛ رادياتورها و شومينه نيز پرهيز كنيد، زيرا باعث پديد آمدن شكاف بر سطوح چوب مى شود. ميزان رطوبت خانه را بين ٤٠ تا ٤٥ درصد، نگه داريد تا بهترين ميزان رطوبت را در هواى اطراف ميز داشته باشيد. رطوبت كمتر از ٤٠% باعث ترك خوردن چوب و به صدا در آمدن آن مى شود و رطوبت بيش از ٤٥% درصد باعث تورم و باد كردن چوب مى شود. بنابراين از يك دستگاه رطوبت ساز براى بالا بردن رطوبت در شرايطى كه رطوبت كم است و از يك دستگاه تهويه مطبوع براى كاهش رطوبت در محيط هايى كه رطوبت زياد است استفاده كنيد. 

گردگيرى كردن، تميز كردن و پرداخت و صيقلى كردن

تميز كردن ميزهای چوبى با دستمال زِبر و خشك مى تواند باعث بروز خسارت سطحى و يا همان خط و خش شود. بنابراين از يك پارچه نرم و پاكيزه كه بهتر است از جنس پنبه اى باشد استفاده كرده و آن را كمى نمناك كنيد و بر روى سطح ميز بكشيد تا گرد و غبار را از روى سطح ميز پاك كند. در هنگام كشيدن دستمال بر روى ميز حتماً دستمال را در جهت دانه بندى چوب بكشيد. سعى كنيد گردگيرى را به صورت منظم و هفته اى انجام دهيد. از مواد شوينده مبلمان ها كه حاوى سيليكون هستند جداً اجتناب كنيد، چرا كه مى توانند به ميز آسيب هاى جدى و دائمى برسانند. براى از بين بردن لكه هاى چربى از روى ميز، آب و صابون را در ظرفى جداگانه مخلوط كرده و دستمالى نرم را به اين محلول آغشته كنيد و بر روى سطح ميز بكشيد، سپس بلافاصله آن را با يك پارچه نرم خشك كنيد. سالانه به طور منظم يك بار از موم كارنوبا براى صيقلی کردن سطح ميز چوبىِ خود استفاده نماييد. 

نحوه مراقبت از ميزهاى غذاخورى چوبى

محافظت سطح روى ميز غذاخورى

از قرار دادن ظروف گرم و داغ به طور مستقيم بر روى سطح چوب خوددارى كنيد، اين كار مى تواند علائمى همچون سوختگى را ايجاد كند. براى محافظت سطح روى ميز از اشعه ماوراء بنفش، استفاده از يك روميزى توصيه مى شود. استفاده از زير قابلمه اى، زير بشقابى، زير ليوانى و زير بطرى ها كه از تماس مستقيم اشياء با سطح روى ميز جلوگيرى مى كنند، كمك شايانى در حفظ سلامت چوب دارد. راه ديگر براى جلوگيرى از آسيب هاى احتمالى سطح ميز، سفارش يك شيشه براى آن مى باشد، البته توجه داشته باشيد كه در اين صورت شما تماس لمسى و بصرى مستقيم با سطح چوب را از دست خواهيد داد. 
 

تعميرات و نگهدارى

جلوگيرى از بروز آسيب، بهترين روش مراقبت و نگهدارى از ميزهاى غذاخورى چوبى محسوب مى شوند. به محض ريختن مايعات و مواد غذايى روى سطح ميز نسبت به تميز كردن آن اقدام كنيد. اگر روى سطح ميز حلقه هاى نامنظم آب، همانند عرق كردن روى شيشه عينك پديد آمد، مقدارى سُس مايونز را روى سطح آن ريخته و با دست شروع به مالش آن منطقه كنيد. از آن جا كه اين حلقه ها معمولاً روى موم پديد مى آيند نه خود چوب، سُس مايونز اغلب آن ها را به راحتى از بين مى برد. براى مكان هايى كه علائم سوختگى در آن ها ظاهر مى شود، از پودر صابون خشك استفاده نماييد و آن را طورى در آن محل بكشيد كه در داخل بافت و دانه بندى چوب فرو رود. 
موضوعات مشابه
پروژه های ایــتــاران
محصولات ایــتــاران
ارسال محصول و قبول پروژه های طراحی و اجرا در شهرها و کشورهای
WhatsApp WhatsApp us