راهنمايى طراحى منوى رستوران ها، فست فودها و کافی شاپ ها

مِنوى يك رستوران از جمله آيتم هايى است كه مشتريان به محض ورود به رستوران تحت تأثير آن قرار مى گيرند. بر خلاف تبليغات ديگر كه ممكن است توسط همه مشتريان مشاهده نشود، ديده شدن مِنو توسط تمام بازديد كنندگان امرى تضمين شده محسوب مى شود. مِنو ، به عنوان يك ابزار بازاريابى اطلاعات ضرورى را به مشتريان منتقل مى كند. طراحى يك مِنو نه تنها از لحاظ زيباشناسى حائز اهميت مى باشد، بلكه همانند يك كارت بيزينس براى يك رستوران عمل مى كند. مِنو، مشتريان را از فعاليت ها، تخصّص ها، نام تجارى و برند شما آگاه مى كند و آنان را قادر به شناسايى شخصيت و هويت رستوران شما مى كند. 

هنگام طراحى منو، چه نكاتى را بايد در نظر داشته باشيم؟

نام تجارى و هويت رستوران شما

چه پيامى را مى خواهيد توسط طراحى مِنوى خود به مشتريان و بازديد كنندگان منتقل كنيد؟ آيا مى خواهيد نشان دهيد كه رستوران شما داراى يك فضاى مدرن با غذاهاى با كيفيت و عالى است؟ يا مى خواهيد مكانى آرامش بخش و دعوت كننده را كه ايده آل براى ديدار با دوستان مى باشد را به نمايش بگذاريد. بهترين راه براى نشان دادن هويت اصلى رستوران شما از طريق مِنو مى باشد. اگر رستوران شما يك مكان ايده آل براى جمع هاى خانوادگى است، بايد يك ظاهر آراسته و آرامش بخش را براى منوى خود انتخاب كنيد كه قطعاً متفاوت با يك رستوران با مقياس بزرگ و يا خانه ی استيك مى باشد.

فونت نوشتار، سايز كلمات و جزئيات آن

بسيارى از رستوران داران از اهميت انتخاب فونت مناسب براى مِنوى رستوران خود بى خبر هستند. فونت هاى موجود در مِنوى شما بايد واضح، خوانا و منعكس كننده سبك رستوران شما باشد. استفاده از يك فرم فانتزى و خنده دار براى يك رستوران شيك و مجلل با غذاهاى گران قيمت اصلاً مناسب نمى باشد. بنابراين نكات زير را هنگام طراحى مِنو به ياد داشته باشيد.
– اندازه فونت : آيا كلمات به كار رفته در مِنو به آسانى قابل خواندن هستند؟ آيا بيش از حد بزرگ هستند؟
– طراحى : آيا نوشته هايى كه شما انتخاب كرديد با رنگ پس زمينه مِنو سازگار است؟ پيشنهاد مى شود مجموعه اى از رنگ هاى متضاد را انتخاب كنيد كه براى چشم جذاب بوده و خوانايى مِنو را آسان تر مى كند.
– جزئيات : غذاهاى موجود در مِنوى شما از چه مقدار جزئيات برخوردارند؟ آيا مواد تشكيل دهنده غذاها را شامل مى شود و يا فقط از يك توصيف كلى برخوردار است؟ شما بايد به ميزان كافى اطلاعات هيجان انگيز و وسوسه كننده را براى هر نوع غذا به مشترى بدهيد تا او براى تِست آن ها لحظه شمارى كند.
– اشتباهات دستورى يا املائى : آيا متن موجود در مِنوى شما بدون غلط است؟ هيچ چيز نمى تواند تصويرى بدتر از وجود اشتباهات در مِنو را در ذهن مشتريان ايجاد كند. مشتريان فكر مى كنند شما به مقدار لازم به مِنوى خود اهميت نداده و آن را جدى نگرفته ايد.

كيفيت كاغذ و عكس ها

شايد متوجه اين موضوع نشده باشيد كه نوع كاغذهايى كه در مِنوى رستوران هاى مختلف وجود دارد چقدر با هم متفاوت مى باشد. به سبك مِنوى رستوران هايى كه در ماه گذشته رفته ايد فكر كنيد. نوع كاغذى كه براى مِنوى خود انتخاب مى كنيد، نام تجارى و سبك رستوران شما را تقويت مى كند. بنابراين سئوال اينجاست كه آيا كاغذى كه براى خودتان انتخاب كرده ايد مناسب و شايسته رستوران شما مى باشد؟ 

آيا از عكس در مِنوى خود استفاده كرده ايد؟ بايد در انتخاب عكس ها دقت كنيد كه جذاب و اشتها آور به نظر برسند. شايد بخواهيد عكس گرانترين بشقاب غذاى خود را در مِنو بگذاريد، بنابراين نحوه ارائه و كيفيت عكس ها بسيار حائز اهميت مى باشد. 

دسته بندى منو و آيتم هايش 

هنگامى كه درباره ظاهر مِنوى خود تصميم گرفتيد، وقت تصميم گيرى درباره آيتم هاى موجود در مِنو مى باشد. چگونه غذاهاى مختلف خود را دسته بندى مى كنيد به طرزى كه به راحتى قابل درك باشند؟ آيا از دسته بندى سنتى كه شامل پيش غذاها، غذاهاى اصلى، سالادها، نوشيدنى و دسرها مى باشد، استفاده مى كنيد؟ الزاماً همه رستوران ها مجبور نيستند از اين دسته بندى استفاده كنند. رستوران هايى كه از فرمت ساده ترى برخوردارند و غذاهايى همچون ماكارونى، گوشت و خوراك را ارائه مى دهند، ممكن است بخواهند از برچسب هايى مخصوص براى مِنوشان استفاده كنند. همچنين بايد در نظر داشته باشيد كه آيا مى خواهيد از يك مِنوى مجزا براى دِسر برخوردار باشيد يا خير. اگر يك سرى غذاهاى گياهى را در مِنوى خود گنجانده ايد، ممكن است بخواهيد آن ها را در يك دسته بندى مجزا جاى دهيد و يا از آيكون هاى مخصوص براى آن ها استفاده كنيد تا از ديگر غذاها مجزا شود. همچنين براى غذاهايى با رژيم خاص (بدون گلوتئين، بدون لبنيات) نيز مى توانيد از آيكون هاى خاص استفاده كنيد. اين كار همچنين باعث مى شود كه مشتريان سئوالات كمترى را از پرسنل شما بكنند. 

استفاده از نمادهاى ارز در مِنو

بسيارى از رستوران هاى خوب داراى نمادهاى ارز در مِنوى خود نيستند. آيا مى دانيد علت آن چيست؟ اين يك انتخاب طراحى نيست، بلكه يك روش بازاريابى است. دانشگاه كورنل يك مطالعه در موسسه آشپزى آمريكا انجام داد و به اين نتيجه رسيد كه مشتريان هنگامى كه در مِنوى رستوران از هيچ نماد ارزى استفاده نشده، پول بيشترى را خرج مى كنند. محققان بر اين باورند كه علامت هاى ارز مانند كلمه هاى ريال، تومان، دلار، يورو و غيره به طرز ناخودآگاه بر ذهن مشتريان تأثير گذاشته و آن ها را تشويق به سفارش دادن غذاهايى با قيمت ارزان تر مى كند. بنابراين با توجه به اين موضوع لازم است تا تصميم بگيريد كه آيا مى خواهيد از نمادهاى ارز در مِنوى خود استفاده كنيد يا خير. 

منوهاى خلاقانه برخى از رستوران ها

در اينجا منوى ٢٧ رستوران را كه به صورت خلاقانه و زيبا طراحى شده و شامل ويژگى هاى حرفه اى است را برايتان جمع آورى كرده ايم. 

منوی رستوران ها

اين قالب بندى مدرن، واضح و جذاب مى تواند براى بسيارى از رستوران ها كاربرد داشته باشد. سبك مينيمال و طراحى ستونى اين منو سبب سرعت و آسانى در انتخاب آيتم هاى آن مى شود. از اين منو مى توان براى انواع مختلف رستوران هاى كوچك، فست فودها، خانه هاى استيك، كافه ها و كافه رستوران ها استفاده كرد. تركيب بندى و سازماندهى مناسب اين منو شما را از اين امر مطمئن مى كند كه مشتريان به راحتى و آسانى تمامى غذاهاى موجود در منوى شما را مشاهده مى كنند. 

منوی رستوران ها

از طراوت و تازگى غذاهاى دريايى با اين منو لذت ببريد. از تضاد رنگ هاى سياه و سفيد براى حس توجه و خيره كنندگى استفاده شده كه احساس كلاسيك و هنرى را نيز به همراه دارد. اين منو ايده آل براى رستوران هاى كنار دريا مى باشد. قالب اين منو با فتوشاپ و Adobe Illustrator طراحى شده است. 

منوی رستوران ها

با استفاده از اين منوى هيجان انگيز و خوشمزه، مشتريان خود را وسوسه كنيد. عكس هايى كه در منو استفاده شده HD و با كيفيت بالا مى باشد. عكس هاى پر زرق و برق HD باعث جذابيت و خيره كنندگى مى شود.

منوی رستوران ها

اين طراحى منحصر به فرد، مدرن و براق مناسب براى استفاده در رستوران هاى چند منظوره مى باشد. اين طرح داراى سبك مينيمال و سياه و سفيد مى باشد، بنابراين كاملاً واضح و خوانا مى باشد. 

منوی رستوران ها

با استفاده از رنگ هاى مخصوص به رستوران و نام تجارى خود، منوى خود را شخصى سازى كنيد و برند خود را در ذهن مشتريان حك كنيد. 

منوی رستوران ها

داراى يك طرح و رنگ ملايم بوده و با ايجاد كُنتراست رنگى اقلام مهم را با وضوح و تأكيد بيشترى به نمايش گذاشته است. اين طرح منو، مناسب براى استفاده در رستوران هاى كوچك، كافه ها، فست فودها و کافی شاپ ها مى باشد. 

منوی رستوران ها

اين منو داراى كنترل كامل بر پالت هاى رنگ، اشياء، تصاوير، متن و محتوا مى باشد كه از اين طريق توانسته آيتم هاى پر فروش خود را با تأكيد بيشترى به مشتريان نشان دهد. اين منو، يك منوى چند منظوره بوده و قابل استفاده در طيف وسيعى از رستوران ها مى باشد.

منوی رستوران ها

در اينجا شاهد يك منوى تأثير گذار مى باشيم كه شامل يك طرح سياه و سفيد مى باشد. پس زمينه آن داراى بافت چوب تيره مى باشد. 

منوی رستوران ها

اين طرح منو بسيار شيك و شكيل طراحى شده است. طراحى مدرن اين منو باعث جذابيت خاص آن شده است. تركيب عكس ها و نوشته ها در آن به خوبى صورت گرفته است. 

منوی رستوران ها

طراحى ساده اين منو، انواع ظروف و غذاهاى آن را به صورت واضح و خوانا در اختيار مشتريان مى گذارد و آن را پركاربرد براى تمام سنين از كودكان گرفته تا سالخوردگان، كرده است. كنتراست رنگى به اندازه كافى براى فروش غذاها با بهترين قيمت اعمال شده است. اين منو قابل استفاده براى رستوران ها و كافه ها مى باشد. 

منوی رستوران ها

اين منو بسيار سرگرم كننده با تم نارنجى و سياه سفيد، با عناصر جادويی طراحى شده است. 

منوی رستوران ها

صاحبان رستوران هاى كوچك هميشه در تلاش اند تا منوهايى را داشته باشند كه اطلاعات ساده و جذاب را به مشتريان انتقال دهد. بافت كاغذ اين منو با طرح آسفالت بوده و فونت ها به رنگ سفيد انتخاب شده اند. 

منوی رستوران ها

طراحى واضح، فونت هاى با سايز بزرگ و ارائه جذاب از مشخصات اصلى اين منو مى باشد. عكس جذاب آن بسيار وسوسه انگيز مى باشد. مناسب براى منوى فست فودها و كافه ها مى باشد. 

منوی رستوران ها

يك منوى تابستانى جذاب و پر جنب و جوش مى باشد. داراى تم استوايى و آفتاب درخشان مى باشد كه مشتريان بسيار دوست خواهند داشت. مناسب رستوران ها و كافى شاپ هاى كنار دريا و استخرها مى باشد. 

منوی رستوران ها

اين منو با رنگ هاى متنوع و ظرافت هايش بسيار منحصر به فرد و جذاب مى باشد. ابعاد ايده آل براى اين منو، كاغذ A4 مى باشد. مناسب براى آبميوه فروشى ها و كافى شاپ ها و يا رستوران هايى كه از نوشيدنى هاى متنوع برخوردارند، مى باشد. 

منوی رستوران ها

اين قالب منو از يك پس زمينه خنثى و فونت هاى سياه و سفيد برخوردار است. مناسب براى رستوران ها با تنوع غذايى بالا مى باشد. 

منوی رستوران ها

اين منو نيز از يك پس زمينه خنثى و رنگ هاى پرجنب و جوش گرافيكى و تصاوير هيجان انگيز برخوردار است. نتيجه طراحى زيبا و منحصر به فرد اين منو است كه ظروف غذا را به بهترين شكل ممكن به مشتريان نشان مى دهد. 

منوی رستوران ها

اين منو ايده آل براى رستوران هاى كوچك و يا فست فودهايى است كه برگر و سوشى سرو مى كنند. فونت هاى سايز بزرگ و جسورانه، چشم ها را به خود خيره مى كند و مشتريان را مايل به سفارش غذاهاى موجود مى كند. 

منوی رستوران ها

اين منو نيز به صورت منحصر به فرد طراحى شده و براى استفاده چند منظوره عالى مى باشد. در اين منو، طراح موفق به برجسته كردن ظروف غذا توسط ترفندهاى گرافيكى شده است. 

منوی رستوران ها

اين منو كاملاً به صورت گرافيكى طراحى شده است. مقدار زيادى از فضاى سفيد در آن وجود دارد تا توجه چشم را به سمت آيتم هاى موجود در منو هدايت كند. اين الگو داراى عناصر سه بعدى همانند سايه مى باشد.

منوی رستوران ها

قالب اصلى اين منو كاملاً به سبك مينيمال طراحى شده است. مشتريان شما از سادگى و شكيل بودن اين منو بسيار راضى خواهند بود. مناسب براى رستوران هايى است كه از محصولات اُرگانيك و سبز استفاده مى كنند. 

منوی رستوران ها

بسيارى از صاحبان رستوران هاى كوچك قالب اين منو را مى پسندند. شما مى توانيد به راحتى و سرعت لوگو، متن و تصاوير آن را شناسايى كنيد. 

منوی رستوران ها

اين طرح مدرن و جذاب با زمينه سياه و خاكسترى، يك منوى جذاب و منحصر به فرد را خلق كرده است. اگر به دنبال يك منوى ساده، جذاب و خلاق هستيد، از اين فرمت براى طراحى منوى خود استفاده كنيد. 

منوی رستوران ها

اگر رستوران شما داراى مقدار قابل توجهى از وعده هاى غذايى مى باشد، اين منو شما را براى رسيدن به هدفتان يارى مى كند. فاصله عناصر، عناوين و سرفصل ها به خوبى در آن رعايت شده و مشتريان شما به سرعت مى توانند آنچه را كه مى خواهند در منو پيدا كنند. 

منوی رستوران ها

طراحى به سبك مينيمال موضوع اصلى قالب اين منو مى باشد و به معنى يك رويكرد فوق العاده ساده و ظريف براى طراحى جهت نمايش دادن اطلاعات مورد نياز است. با ظاهر زيبا و فضاهاى سفيد، اين قالب چشم مشتريان به روى گزينه هاى منوى شما متمركز مى شود. فاصله تميز و هوشمندانه تضمين مى كند كه مشتريان آنچه را كه مى خواهند، سفارش دهند.

منوی رستوران

تصاوير بزرگ هسته اين قالب دوست داشتنى را شكل مى دهند. همزمان با تصاوير با كيفيت، كادربندى، كنتراست و الگوهاى طراحى هم به جذابيت آن مى افزايند. اين منو مناسب رستوران هاى كوچك، برگرها و سوشى بارها مى باشد. 

منوی رستوران ها

اين قالب منو با طراحى سياه و خاكسترى، يك طرح مينيمال زيبا را خلق كرده است. با استفاده از كنتراست و به كارگيرى متن ها با فونت سايز مناسب خوانايى و وضوح آن افزايش پيدا كرده است. 

موضوعات مشابه
پروژه های ایــتــاران
محصولات ایــتــاران
ارسال محصول و قبول پروژه های طراحی و اجرا در شهرها و کشورهای
WhatsApp WhatsApp us