٢٣ نمونه از بهترین رستوران های جهان

1. Eleven Madison Park, New York City 

رستوران

Photo: Adrian Mueller – https://www.architecturaldigest.com

اين رستوران در ساختمان شاخص شركت بيمه واقع شده كه يك رستوران معاصر نيويوركى با رنگ و بوى فرانسوى محسوب مى شود. اين رستوران شامل فضاهاى مجزاء كه براى غذاخورى و ضيافت ها طراحى شده، مى باشد و اجازه تجربه كردن فضاهاى مختلفى را مى دهد. هنگامى كه وارد اين رستوران مى شويد با يك فضاى بزرگ با سقفى به بلندى ٧ متر و پنجره هاى وسيع مواجه مى شويد و به نظر مى رسد اين فضا همانند معبدى است كه در آن غذا سِرو مى شود. 

2. Mirazur, Menton, France 

رستوران

Photo: Anthony Lanneretonne – https://www.architecturaldigest.com

اين پروژه در حقيقت بازسازى يك رستوران مربوط به سال ١٩٥٠ بود كه قرار بود در آن ٣١٥ صندلى، اتاق هاى پذيرايى، محل استراحت كاركنان و باغى با گياهان معطر طراحى شود. اين رستوران در سطح خيابان واقع شده است. در نماى آن بازشوهايى با ابعاد بزرگ طراحى شده است كه نور خورشيد را به داخل راه داده و ديد به سمت دريا را ميسر مى سازد. طراحى اين رستوران بر اساس سازه سبك آن شكل گرفته است. احترام به طبيعت با به كارگيرى مصالح ساده و طبيعى از جمله سنگ هاى محلى، شيشه هاى شفاف، صندلى هاى پارچه اى و استيل خاكسترى رنگ به وجود آمده است. 

3. White Rabbit, Moscow 

رستوران

Photo: White Rabbit – https://www.architecturaldigest.com

رستوران خرگوش سفيد در طبقه شانزدهم پاساژ Smolenskiy در زير گنبد شيشه اى شكل واقع شده است و فضايى زيبا، مدرن و در عین حال جسورانه را خلق كرده است. 

4. Attica, Melbourne, Australia

رستوران

Photo: Colin Page – https://www.architecturaldigest.com

در اين رستوران سه فضاى مجزاء وجود دارد كه هر كدام با الهام از يك عنصر تئاتر طراحى شده است. ورودى، از فضاى نسبتاً كوچكى تشكيل شده كه روبروى آن ميز پذيرش قرار دارد. در اين ناحيه تنها ميزهاى دو نفره وجود دارد. فضاى گرم و حريم خصوصى توسط رنگ خاكسترى، پارچه هاى كتانى و نورپردازى ملايم به وجود آمده است. 

5. D.O.M, São Paulo

رستوران

Photo: Cássio Vasconcellos – https://www.architecturaldigest.com

لغت D.O.M مخفف عبارت لاتين” Deo Optimo Maximo ” است كه به معنى بهترين خدايان مى باشد. اين رســــتوران واقع در منطقه ساحلى São Paulo و داراى طراحى داخلى بسيار زيبا با استفاده از عناصر مدرن و كلاسيك مى باشد. فضاى اين رستوران صميمى و منحصر به فرد است. 

6. Vendôme, Bergisch Gladbach, Germany

رستوران

فضاى اين رستوران پر از نور و هواى تازه مى باشد و ميزها فاصله ی نسبتاً زياد و سخاوتمندانه اى از هم دارند. 

7. Dinner by Heston Blumenthal, London

رستوران

Photo: John Carey – https://www.architecturaldigest.com

اين رستوران در سال ٢٠١١ در شهر لندن افتتاح شد و در سال ٢٠١٤ جايزه ٥٠ رستوران برتر جهان را به خود اختصاص داد. هدف طراح به وجود آوردن يك فضاى تاريك، باز و بدون سر و صدا بوده كه طرح نهايى دقيقاً داراى همين صفات مى باشد. 

8. Mugaritz, San Sebastian, Spain

رستوران

Photo: Jose Luis Lopez de Zubiria – https://www.architecturaldigest.com

تجربه غذاخوردن در اين رستوران همانند چرخ زدن در يك خانه سرگرم كننده مى باشد و مشتريان پس از صرف ساعت ها در اين رستوران اين مكان را با لذت و تحسين ترك مى كنند. 

9. Geranium, Copenhagen

رستوران

Photo: Claes Bech-Poulsen – https://www.architecturaldigest.com

بازسازى فضاى داخلى اين رستوران در سال ٢٠١٥ انجام شد. بخشى از اين رستوران به يك تئاتر، آشپزخانه بزرگ تبديل شده است. رنگ هاى سفيد و خاكسترى با چوب و سبك مدرن و نورديك تركيب شده اند.

10. Piazza Duomo, Alba, Italy

رستوران

Photo: Piazza Duomo – https://www.architecturaldigest.com

اين رستوران در شهر قديمى آلبا واقع شده است. اين رستوران همچنين داراى يك مزرعه است كه مواد غذايى خود را به صورت كاملاً طبيعى و اُرگانيك از آن جا تهيه مى كند. آلبا يك شهر كوچك بوده كه به داشتن قارچ هاى سفيد معروف است و اين رستوران در مركز اين شهر واقع شده است. 

11. Quintonil, Mexico City

رستوران

در اين رستوران از مواد و مصالح طبيعى همچون چوب و برگ هاى سبز استفاده شده است. 

12. Septime, Paris

رستوران

طراحى داخلى اين رستوران به سبك مدرن اسكانديناوى انجام شده است. از چوب به عنوان متريال اصلى براى اين فضا استفاده شده است. كفپوش سيمانى و كُنتراست رنگى و ميزهاى ساخته شده از چوب هاى بازيافتى از ديگر مشخصات اين رستوران مى باشد. 

13. El Celler de Can Roca, Girona, Spain

رستوران

Photo: Courtesy of El Celler de Can Roca – https://www.architecturaldigest.com

رستوران جديد Celler de Can Roca در برج قديمى Can Sunyer و ساختمان هاى مجاور آن واقع شده است. اين رستوران براى پذيرايى از تعداد محدودى از مهمانان طراحى شده است، که در آن ايجاد يك فضاى آرام و صميمى هدف اصلى بوده است. 

14. Steirereck, Vienna

رستوران

Photo: Kanizaj Marija – https://www.architecturaldigest.com

به طور سنتى طراحى داخلى رستوران ها به گونه اى است كه از ميزها براى پر كردن فضاى خالى سالن غذاخورى استفاده مى شود ولى در طراحى اين رستوران بر خلاف اين رويكرد ميزها نقطه شروع طراحى محسوب مى شوند. اين ميزها در گوشه كليه فضاها قرار گرفته و از يك ديوار منحنى پشت آن ها استفاده شده كه احساس امنيت و خصوصى بودن بيشترى را به افراد مى دهد و علاوه بر آن يك سطح عايق صوتى را به وجود مى آورد. روبروى همه ميزها، پنجره هاى بزرگ قرار گرفته تا مشاهدات آنچه در پارك اطراف اتفاق مى افتد را براى مشتريان ميسر كند.

15. Blue Hill at Stone Barns, Pocantico Hills, New York

رستوران

Photo: Andre Baranowski – https://www.architecturaldigest.com

اين مكان در حدود ٣٠ مايلى نيويورك قرار دارد. اين رستوران يك نمونه خوب از طراحى به سبك روستيك مى باشد. صندلى ها مشرف به پنجره هايى است كه به مناظر زيباى اطراف ديد دارد. در مركز فضاى رستوران يك جنگل معلق و آويزان از درختان مينياتورى در بالاى يك ميز با طراحى خاص قرار دارد.

16. Alain Ducasse au Plaza Athénée, Paris

رستوران

Photo: Pierre Monetta – https://www.architecturaldigest.com

بنا بر گفته طراحان اين رستوران، آن ها فضايى را متناسب با غذاهاى طبيعى كه اين رستوران ارائه مى دهند، خلق كرده اند. اول از همه با برجسته كردن حقيقت متريال ها و سپس با سازماندهى كردن فضا به شيوه اى كه مهمانان در آن جا يك تجربه فوق العاده و صميمى را داشته باشند. 

17. Restaurant André, Singapore

رستوران

رستوران André به عنوان رستوران شماره يك در سنگاپور شناخته شده مى باشد و در سال ٢٠١٠ افتتاح شده است. اين طور گفته مى شود كه منوى اين رستوران روزانه تغيير مى كند، ولى برخى از غذاهاى مخصوص سرآشپز به طور ثابت وجود دارد.

18. Cosme, New York City

رستوران

Photo: Fiamma Piacentini – https://www.architecturaldigest.com

اين رستوران واقع در نيويورك مى باشد كه غذاهاى مكزيكى در آن سرو مى شود. فضاى غذاخورى اين رستوران به گونه اى است كه مهمانان مى توانند در فضاى پر جنب و جوش آن از غذاى خود لذت ببرند. 

19. Nahm, Bangkok, Thailand

رستوران

Photo: Jason Lang – https://www.architecturaldigest.com

اين رستوران در ليست ٥٠ رستوران برتر جهان قرار دارد. استفاده از ميزهاى چوبى، دكورهاى چوبى قهوه اى سوخته و چراغ هاى آويزان برخى از مشخصات اين رستوران مى باشد. 

20. Arzak, San Sebastiàn, Spain

رستوران

Photo: Jose Lopez – https://www.architecturaldigest.com

چيزى كه اين رستوران را از ديگر رستوران ها متمايز مى كند واقع شدن آن در بالاى تپه اى در San Sebastiàn بوده و خــــانواده آرزاك كه براى نسل ها صاحب اين رستوران بوده اند. اما اين رستوران را يك آشپز به نام Juan Mari دوباره زنده كرده است و تا امروز ٧٤ سال است كه بر اين آشپزخانه نظارت دارد. 

21. Azurmendi, Larrabetzu, Spain

رستوران

Photo: Courtesy of Azurmendi – https://www.architecturaldigest.com

تجربه غذاخورى در اين رستوران كاملاً غير منتظره و غير معمول است. در اين رستوران شما مى توانيد يك تور كامل در باغ سبز و گلخانه را داشته باشيد كه بسيارى از محصولات و مواد اوليه غذايى اين رستوران را  نیز شامل مى شود. 

22. Relae, Copenhagen

رستوران

Photo: PA Jorgensen – https://www.architecturaldigest.com

اين رستوران در يك محله ادارى از كشور دانمارك قرار دارد كه برنده يكى از معتبرترين جوايز رستوران هاى پايدار شده است. سادگى و دقت در جزئيات و خلق يك محيط پر از آرامش و دعوت كننده، از مشخصه هاى طرح اين رستوران مى باشد.

23. Le Bernadin New York City

رستوران

Photo: Daniel Krieger – https://www.architecturaldigest.com

هدف از بازسازى و طراحى مجدد اين رستوران، به روز رسانى كل فضا بوده و بنا بر اين كانسپت، فضاى غذاخورى بزرگ تر شده و فضايى مطلوب تر را پديد آورده است. حفظ سقف به صورت نمادين از ديگر تصميماتى بوده كه اخذ شده، با كمى اصلاح آن از لحاظ نورپردازى بدين صورت كه براى هر ميز به طور جداگانه يك نور مخصوص در نظر گرفته شده است. از چوب براى ايجاد يك كنتراست بصرى استفاده شده است. براى صندلى ها طرح جديد در نظر گرفته شده است. تناليته رنگى اين فضا برگرفته از طبيعت و با ظرافت هاى غذاهاى دريايى مى باشد. تمامى صندلى ها و فرش ها به صورت سفارشى طراحى شده اند.

موضوعات مشابه
پروژه های ایــتــاران
محصولات ایــتــاران
ارسال محصول و قبول پروژه های طراحی و اجرا در شهرها و کشورهای
WhatsApp WhatsApp us