مبلمان هاى مناسب رستوران ها و فست فود ها

چگونه مبلمان هايى مناسب براى رستوران و يا فست فود خود انتخاب كنيم ؟

هنگامى كه شما طرح كانسپت كسب و كار ( Business Plan ) خود را نوشته، مكان مورد نظر براى بازگشايى رستوران و يا فست فود خودتان را انتخاب كرده، منوى خود را تهيه و مشتاق هستيد تا يك رستوران موفق داشته باشيد، آماده به كار هستيد. مبلمان ها بخش بسيار مهمى از رستوران و يا فست فود را تشكيل مى دهند كه اغلب ناديده گرفته مى شوند و آن اندازه كه نياز است به آن توجه نمى شود. علاوه بر اين مشتريان شما زمان زيادى از وقت خود را در حالى كه بر روى مبلمان ها نشسته اند مى گذرانند. شما در مورد راحتى، هزينه و دوام مبلمان ها و همچنين انطباق آن ها با سبك و سياق طراحى رستورانتان قضاوت خواهيد شد.

در زير به پنج نكته مهم در چگونگى تصميم گيرى بهتر در انتخاب مبلمان ها اشاره مى كنيم :

١- محيط رستوران و يا فست فود شما

هنگام جستجوى مبلمان براى رستوران و يا فست فود و يا حتى كافى شاپ خود هميشه اين نكته را در ذهن داشته باشيد كه طراحى داخلى شما به چه سبكى انجام شده است و بر اساس آن مبلمانهايى را انتخاب كنيد كه با آن سبك همخوانى داشته باشند. چه محيطى را مى خواهيد مبلمان كنيد؟

مبلمان شما بايد منعكس كننده سبك و سياق محيط رستوران، فست فود و يا كافى شاپِ شما باشد.
  • آيا رستوران شما بيشتر به برگزارى جلسات و مراسم بزرگ اختصاص دارد؟ پس شما بايد در انتخــاب خود، ميزها و صندلى هاى مخصوص ضيافت هاى بزرگ را انتخاب كنيد.
  • آيا تم كافى شاپ شما بيشتر يك محيط عاشقانه است ؟ در اين صورت ميز هاى كوچك تر مناسب تر مى باشند.
  • در رستوران هايى كه فضاى غذاخورى رسمى ترى دارند، حتماً از صندلى هاى با پشتى استفاده كنيد.

٢- مبلمان هاى مخصوص فضاهاى تجارى را خريدارى كنيد

استفاده از مبلمان هاى خانگى براى محيط هاى تجارى همانند رستوران ها، فست فود، كافى شاپ ها و گاهاً سفره خانه ها به هيچ عنوان استفاده نمى شود. مبلمان هاى خانگى اغلب در محيط هاى رستورانى از مقاومت و دوام كافى برخوردار نمى باشند. مبلمان هايى با كيفيت تجارى با اطمينان از مسائلى همچون دوام بالا و مقاوم در برابر استفاده هاى مكرر و ضد آب بودن، طراحى و توليد مى شوند.

اگر مبلمان هاى فلزى مى خريد سعى كنيد نوعى را انتخاب كنيد كه اتصالات آن تمام جوش باشد. ضمانت مبلمان هاى تجارى بسيار متفاوت با مبلمان هاى مسكونى بوده، به گونه اى كه يك گارنتى ٢ ساله براى مبلمان هاى تجارى معادل يك گارنتى ٢٠ ساله براى مبلمان هاى خانگى مى باشد.

٣- در انتخاب مبلمان ها به كيفيت، هزينه هاى تعمير و نگه دارى آن توجه كنيد

هنگام انتخاب مبلمان رستوران، فست فود، كافى شاپ و يا بار، ٢ نكته اصلى كه بايد به آن توجه كنيد عبارتند از: اولى كيفيت و دومى تعمير و نگه دارى. برخى از متريال ها نيازمند توجه و نگهدارى بيشترى نسبت به بقيه مى باشند و اگر نتوانيد زمان لازم را به آن ها اختصاص دهيد، اين مورد مى تواند عملكرد رستوران و يا فست فود شما را تحت تأثير قرار دهد.

مبلمان هايى كه نگهدارى آن ها راحت تر بوده؛ از جمله آلومينيوم، رزين پلى پروپلين با كيفيت بالا، فولاد و … مى تواند براى افرادى كه نمى توانند وقت زيادى را صرف نگه دارى مبلمان ها كنند مناسبتر باشد.

چوب جزء متريال هايى است كه به مراقبت بيشترى نياز داشته و طريقه نگهدارى آن بايد حتماً به پرسنل آموزش داده شود.

انتخاب ميز و صندلى مناسب براى يك رستوران، فست فود و يا کافى شاپ آسان نيست! در اين انتخاب همه پارامترها بايد در نظر گرفته شود؛ قيمت، طراحى، ملاحضات عملكردى و محدوديت هاى فضايى از جمله مسائلى است كه حتماً بايد به آنها دقت كرد.

مبلمانى را انتخاب كنيد كه با منوى شما سازگار باشد. 

به ياد داشته باشيد، رستوران شما روايت كننده داستان شما مى باشد! شما مشتريان را براى صرف غذا به اين مكان مى كشانيد، بنابراين اطمينان حاصل كنيد كه دكور شما باعث ايجاد جو و احساساتى شود كه مى خواهيد مشتريانتان از آن فضا درك كنند.

يك فضاى آرام و دلپذير يا يك محيط مدرن و مينيمال، هر سبكى را كه براى محيط خود انتخاب مى كنيد، مطمئن شويد كه مبلمان ها نيز در همان سبك طراحى شده باشند.

به راحتى و عملكردگرا بودن مبلمان ها تمركز كنيد.

اگرچه طراحى و شكل ظاهرى مبلمان ها بسيار مهم است و بايد به آن ها توجه شود، اما هرگز نبايد راحتى و عملكرد آن ها را ناديده گرفت. اين نكته را در ذهن داشته باشيد كه شما بايد مرتب ميزها و صندلى ها را جا به جا و مرتب كنيد تا مطابق با نياز مشتريان قرار گيرند. علاوه بر اين اگر مى خواهيد مشتريان زمان بيشترى را در رستوران، فست فود شما سپرى كنند و صرف وعده هاى طولانى ترى را داشته باشند، نياز به اين دارد كه از بابت راحتى صندلى ها اطمينان كامل حاصل نمائيد. 

از تركيب بندى مبلمان هاى مختلف استفاده كنيد.

اگر داراى فضاى كافى در رستوران، فست فود و يا كافى شاپ خود هستيد، استفاده از صندلى هاى مختلف در فضا مى تواند ايده خوبى براى ميزبانى گروه هاى مختلفى از افراد باشد. ميزهاى كانتر و پايه بلند مى تواند مناسب افرادى كه مى خواهند نوشيدنى ميل كنند و يا وقت كمترى دارند باشد. همچنين اندازه هاى ميزها مى تواند ٢ نفره بوده تا مناسب براى زوج ها باشد و يا قابليت جاى دادن گروه افراد و خانواده را دارا باشد. 

انواع مختلف ميزها براى رستوران ها، فست فودها و كافى شاپ ها

برخوردار بودن از يك تركيب بندى متعادل و اندازه هاى مختلف ميزها، زمان انتظار مشتريان را براى نشستن در رستوران شما را به حداقل مى رساند. ميزهايى كه در سفره خانه ها، قهوه خانه ها و يا كافى شاپ ها استفاده مى شود، كوچكتر از ميزهايى است كه براى رستوران ها و صرف يك وعده غذايى خانوادگى لازم است. در انتخاب ميز، مهمترين نكته اى كه بايد به آن توجه داشته باشيد، فضاى مفيد رستوران شما چقدر مى باشد. ميزهايى كه براى فضاهاى بيرونى انتخاب مى كنيد، بايد حتماً مقاوم در برابر شرايط آب و هوايى باشند. 

چه رنگى مناسب براى صندلى هاى رستوران ها و يا فست فودها مى باشد ؟

طيف وسيعى از انتخاب براى مبلمان هاى رستوران ها، فست فودها و كافى شاپ ها وجود دارد. از مواد و مصالح آن گرفته تا فرم و شكل آن، پارچه مورد استفاده در آن و بافت و سبك آن. انتخاب هاى وسيعى از نمونه هاى گرفته شده در بازار وجود دارد، اما شايد يكى از مهمترين تصميماتى كه شما بايد بگيريد، انتخاب رنگ صندلى هايى است كه مى خواهيد در محيط رستوران خود قرار دهيد. در انتخاب رنگ بايد به روانشناسى رنگ ها توجه داشته باشيد. رنگ مناسب قطعاً در تجربه مشتريان از فضاى رستوران شما تأثير گذار است. نكات زير را قبل از تصميم گيرى در مورد رنگ صندلى هاى خود در ذهن داشته باشيد؛

رنگ آبى

آبى رنگيست كه بايد در انتخاب آن دقت كنيد. 

رستوران ها، فست فودها و يا حتى كافى شاپ هاى زيادى وجود ندارند كه از رنگ آبى در طراحى داخلى فضاى خود استفاده كنند. علت آن، اين است كه رنگ آبی، رنگ اشتها آورى نمى باشد و در بعضى موارد به عنوان يك ضد اشتها آور عمل مى كند. اين دقيقاً بر عكس آن چيزى است كه ما مى خواهيم مشتريان از اين فضا تجربه كنند. از طرفى ديگر رنگ پر جنب و جوش آبى، هنگامى كه به درستى در فضايى انتخاب شود كه با سبك و سياق طراحى داخلى آن سازگار باشد، مى تواند فضاى شيك و مدرنى را پديد آورد. 

رنگ هاى قرمز و زرد

به راحتى مى توان متوجه اين موضوع شد كه بسيارى از رستوران ها، فست فودها از رنگ قرمز و زرد در طراحى داخلى فضاى خود استفاده مى كنند و علت آن اين است كه اين دو رنگ قدرت اشتها آورى فوق العاده اى را دارند. البته اين لزوماً به اين معنى نيست كه تمام صندلى ها در رستوران شما بايد رنگ قرمز قَنارى باشد، بلكه نسبت به نوع و سبك و سياق رستوران شما، كاربرد اين رنگ مى تواند متفاوت باشد. به طور كلى رنگ هاى قرمز و زرد در كنار رنگ ها و متريال هاى خُنثى از قبيل پايه هاى فلزى و با صندلى های چوبی، مى توانند به يك تركيب بندى خوب تبديل شوند. 

به عنوان مثال استفاده از رنگ زرد براى صندلى هاى فضاى باز مى توانند از نظر روانشناسى مناسب با هدف رستوران ها عمل كنند. 

رنگ هاى مشكى، سفيد، خاكسترى و قهوه اى

اين رنگ ها، بسته به نحوه استفاده آنها در فضا، رنگ هاى خُنثى محسوب مى شوند. مشكى (سياه)، سفيد، خاكسترى و قهوه اى در بسيارى از مبلمان هاى رستوران ها به عنوان رنگ پس زمينه استفاده مى شوند و علت آن اين است كه پس زمينه خُنثى و بى طرف به انعطاف پذير بودن طــراحى داخلى كمك مى كند. يك پس زمينه خُنثى به شما اجازه مى دهد تا از هر رنگ مبلمان براى هماهنگ شدن با آن استفاده كنيد.

ميزهاى چوبى مشكى و قهوه اى احساس گرم بودن و جذابيت بصرى فضا را افزايش مى دهند. 

صندلى هاى فلزى مشكى براق با ديگر رنگ ها بسيار سازگار می باشند.

اين نكات را هنگام انتخاب صندلى در ذهن داشته باشيد، تا شما را در رسيدن به هدف اصلى تان يارى دهد. 

موضوعات مشابه
پروژه های ایــتــاران
محصولات ایــتــاران
ارسال محصول و قبول پروژه های طراحی و اجرا در شهرها و کشورهای
WhatsApp WhatsApp us