نقش رنگ ها در طراحى داخلى رستوران ها، فست فودها و كافى شاپ ها

چگونه رنگ هاى موجود در رستوران بر مشتريان تأثير مى گذارد

رنگ هايى كه براى طراحى داخلى و دكوراسيون رستوران، فست فود و كافى شاپ خود انتخاب مى كنيد، تأثير زيادى بر روى مشتريان شما خواهد داشت. رنگ ها مى توانند احساسات مختلفى را در مشتريان شما برانگيزند. مى توانند آن ها را خوشحال كنند، اشتهايشان را افزايش دهند، آن ها را ترغيب به گذراندن زمان بيشترى در رستوران شما كنند و حتى فضاهاى رستوران شما را بزرگ تر از آنچه كه هست، نشان دهند. البته رنگ ها مى توانند آثار منفى و مخربى را نيز به همراه خود داشته باشند. بنابراين اين نكته بسيار مهم است كه از پيامد و تأثير انتخاب رنگ بر روى مشتريان خود آگاه باشيد. براى آگاهى از اين موضوع ابتدا بايد با مباحث روانشناسى رنگ ها، آشنا شويد. 

روانشناسی رنگ ها

مناسب استفاده در 

فست فودها

رستوران هاى معمولى 

ساندویچ و بستنی فروشی ها

فست فودها و سوخارى ها

فست فودها، رستوران هاى

غذاهاى محلى، كافى شاپ ها

مراكز غذايى طبيعى و ارگانيك، سالاد بارها، رستوران هاى گياهخواران و وگان ها

كافى شاپ ها

رستوران هاى معاصر 

كافى شاپ ها

رستوران هاى كنار دريا

رستوران هاى كوچك، سالن هاى مجالس و ضيلفت هاى شيك، تالارهاى عروسى 

كلوب هاى شبانه، كافى شاپ ها

رستوران هاى معاصر 

تاثیر رنگ ها

رنگ قرمز ضربان قلب مشتريان را افزايش مى دهد و مى تواند آن ها را گرسنه كند. همچنين مشتريان را ترغيب به تند غذاخوردن و ترك كردن سريع تر ميزها مى كند. 

نارنجى باعث مى شود تا مردم احساس خوشحالى كنند. مناسب براى مكان هايى است كه از غذاهاى با ارزش غذايى كم استفاده كنند، چرا كه اين رنگ باعث احساس گناه كمتر براى خوردن اين غذاها می شود. 

بعضى از تناليته هاى رنگ زرد تأثير مشابه رنگ نارنجى داشته و مردم را شاد مى كند. به طور كلى رنگ زرد بسيار پر جنب و جوش و هيجان انگيز است و به هيچ عنوان مناسب محيط هاى آرام و ريلكس نمى باشد. 

رنگ سبز بسيار آرامش بخش و راحت مى باشد. اين رنگ به طور معمول در طبيعت يافت مى شود و يك انتخاب عالى براى مكان هايى است كه غذاهاى سالم، طبيعى و اُرگانيك را سِرو مى كنند.

رنگ قهوه اى رنگى است كه به مهمانان كمك مى كند تا احساس آرامش بيشترى داشته باشند. همچنين براى مشتريان حس پشتيبانى و ثبات را به ارمغان آورد و آن ها را متقاعد كند تا باز هم به آن فضا باز گردند. 

آبى رنگى است كه اكثر رستوران ها بايد از به كارگيرى آن اجتناب كنند. اين رنگ به طور طبيعى در مواد غذايى يافت نمى شود و اين امر مى تواند باعث شود تا مشتريان اشتهاى خود را از دست بدهند. 

اين رنگ به فضاى شما احساس آرامش مى بخشد. رنگ سفيد همچنان مى تواند فضاى غذاخورى شما را تميز و شفاف جلوه دهد. اين رنگ فضا را از آنچه كه هست بزرگ تر نشان مى دهد.

شما مى توانيد از رنگ سياه استفاده كنيد تا رنگ هاى ديگرى را كه در رستوران خود استفاده كرده ايد را پر جنب و جوش تر به نظر برسانيد. استفاده بيش از حد از رنگ سياه فضاى شما را تيره مى كند. 

رنگ ها

قرمز

نارنجی

زرد

سبز

قهوه ای

آبی

سفید

سیاه

٥ ايده از طرح هاى رنگى 

حال كه شما با چگونگى تأثير رنگ ها بر روى مشتريان آشنا شده ايد، بايد بدانيد كه چه رنگ هايى بهتر با يكديگر تركيب مى شوند و چگونه رنگ بندى دلخواه خود را در فضا به وجود آوريم. براى خوانندگانى كه تجربيات زيادى در طراحى داخلى ندارند، ما يك ليست از برخى تركيب بندى هاى رنگى تهيه كرده ايم تا به شما ايده اى درباره رنگ هايى كه بهتر با هم تركيب مى شوند، بدهيم. در اينجا به ٥ تقسيم بندى كلى رنگ ها اشاره مى كنيم. 

١- تركيب بندى رنگ هاى روشن 

رنگ هاى: نيلى، بژ، سفيد، زرد كمرنگ، خاكسترى روشن 

رنگ هاى روشن اغلب براى بزرگ تر جلوه دادن فضا استفاده مى شوند. علاوه بر اين رنگ هاى روشن باعث جارى شدن حس آرامش در فضا مى شود كه آن ها را تبديل به ايده آل ترين رنگ ها براى رستوران هاى با مقياس بزرگ مى كند، اما با توجه به ماهيت آرام و راحت اين رنگ ها، آن ها مناسب استفاده در مكان هاى شلوغ و پر رفت و آمد كه نياز به خالى شدن ميزها در مدت كم است، نمى باشد. 

light-color-scheme

٢- رنگ هاى تيره 

رنگ هاى : سبز تيره، آبى نفتى، بنفش، قهوه اى، زرشكى

رنگ هاى تيره بسيار مناسب براى خلق فضاهايى رُمانتيك، عاشقانه و صميمى مى باشند و از اين رو مناسب رستوران ها و كافى شاپ هايى كه تِم رُمانتيك دارند، مى باشند. اما اگر از رنگ هاى تيره و سايه هاى تيره به مقدار زياد در طرح خود استفاده مى كنيد، این را نیز باید بدانید که فضاى شما را تنگ و فشرده جلوه مى دهد. 

dark-color-scheme-v2

٣- رنگ هاى گرم 

رنگ هاى: طلايى، قرمز، نارنجى، صورتى، زرد 

رنگ هاى گرم بسيار هيجان انگيز هستند و احساسات بصرى مشتريان را به شدت تحريك مى كنند. اما چون اين رنگ ها خيلى روشن هستند، پس از مدت طولانى مى توانند چشم را خسته كنند. بنابراين استفاده از اين رنگ ها كمك مى كند تا گردش افراد در رستوران سريع تر شده و افراد با سرعت بيشترى غذاى خود را خورده و ميز را ترك و به نفر بعدى بسپارند. از اين رو مناسب بوفه هاى غذاخورى، فست فودها و رستوران هايى است كه بايد به سرعت به تعداد زيادى از مشتريان سرويس دهند. 

warm-color-scheme

٤- رنگ هاى زمينى 

رنگ هاى : نارنجی تیره، قرمز مایل به قهوه ای، بژ، زیتونی، قهوه ای 

اين رنگ ها نماينده رنگ هايى هستند كه به طور معمول در طبيعت يافت مى شوند و داراى طيف هاى مختلف رنگ قهوه اى، سبز و برخى رنگ هاى خنثى مى باشد. اين رنگ ها محيط هاى آرام و دعوت كننده اى را خلق مى كنند. بسيار مناسب استفاده در كافى شاپ ها مى باشند. اين قبيل رنگ ها به تازگى محبوبيت زيادى پيدا كرده است و شما در بسيارى از رستوران ها مى توانيد نمونه هاى آن را ببينيد. علاوه بر اين رنگ هاى سبز و قهوه اى بسيار ايده آل براى مكان هايى است كه غذاهاى طبيعى، اُرگانيك و سالم سرو مى كنند. 

earthy-color-scheme

٥- رنگ هاى طرح پاستل 

رنگ هاى : سبز مایل به زرد، سوسن، زرد روشن، صئرتی، آبی آسمانی

رنگ هاى طرح پاستل بسيار روشن و ملايم هستند و اغلب در كافى شاپ ها و رستوران هاى معمولى استفاده مى شوند. به علت روشن بودن رنگ آن ها، قابليت تركيب شدن با انواع ديگر رنگ ها را در دكوراسيون داخلى دارا مى باشند. اين رنگ ها در سال ١٩٨٠ بسيار محبوب بوده و در بسيارى از رستوران ها از آن ها استفاده مى شد. 

pastel-color-scheme-v2

مطلب از : Facility Design & Decor | Management & Operation | By Richard Traylor

نمونه هايى از تركيب بندى رنگ هاى مختلف در رستوران هاى سرتاسر جهان 

١- Il riccio in Italy

Il riccio in Italy

رنگ آبى يك رنگ آرامش بخش، صلح طلب و پر صداقت مى باشد. هنگامى كه به رنگ آبى فكر مى كنيد، آسمان آبى و آب آرامش بخش را به ياد مى آوريد و به همين علت است كه طراحان اين رستوران از رنگ آبى به مقدار وسيعى در اين طرح استفاده كرده اند. 

از نقطه نظر طراحى، رنگ آبى رنگ اشتها آور و مناسبى براى محل هاى سرو غذا محسوب نمى شود اما مى تواند به طور بصرى جذاب باشد هنگامى كه در تركيب با رنگ هاى گرم قرار گيرد، به طور مثال مى تواند در كنار ميزهاى چوبى استفاده شود. 

بعضى از متخصصين رنگ آبى را به طور كلى براى رستوران ها حذف مى كنند و معتقدند كه رنگ آبى بيشتر با تشنگى در ارتباط است تا با گرسنگى، اما برخى ديگر بر اين باورنيستند. 

٢- The prasino a chicago

 The prasino a chicago

رنگ قهوه اى اغلب يادآور زمين مى باشد و استفاده آن در رستوران ها نشان دهنده وجود ميزان قابل توجهى از ثبات و پشتيبانى است و حس تعلق خاطر به آن محيط را در ذهن مشتريان ايجاد مى كند. استفاده درست از رنگ قهوه اى در طراحى داخلى رستوران، مى تواند تأثير بسيار مثبتى را ايجاد كند. 

به عنوان مثال عكس رستورانى را كه در بالا آورده ايم، از رنگ قهوه اى در تركيب با رنگ سبز و بنفش استفاده كرده است. به اين ترتيب حس اُرگانيك و سالم بودن را نيز به دنبال دارد. 

از يك منظر كلى، بسيارى از رستوران ها از روش سنتى طراحى كه تركيب لايه هاى سفيد و خاكسترى با ميزهاى چوبى و لوسترهاى با نور متمركز، استفاده مى كنند كه در اين حالت نيز رنگ قهوه اى در محيط همانند نقطه كانونى عمل مى كند. 

٣- The orange hill restaurant

The orange hill restaurant

نارنجى به رنگ ارتباطات و ماجراجويى توصيف مى شود كه نشان دهنده صفاتى همچون خوش بينى، شور و شوق و اعتماد به نفس مى باشد. بنابراين چه رنگى مى تواند براى يك فضاى غذاخورى پر جنب و جوش بهتر از رنگ نارنجى باشد. 

طيف هاى مختلفى از رنگ نارنجى در طرح هاى بسيارى از سالن هاى غذاخورى رستوران ها و فست فودها مورد استفاده قرار گرفته است. به طور طبيعى رنگ نارنجى باعث مى شود تا احساس قوى ترى از دلبستگى به زندگى داشته باشيم و پاسخ هاى شادترى را به هر فضا مى دهد كه دقيقاً همان احساسى است كه رستوران داران به دنبال آن هستند. 

به عنوان مثال رستوران Orange Hill از تركيب قطعات مختلفى از مبلمان هاى نارنجى با تركيب رنگ هاى سياه و قهوه اى طراحى شده است كه احساس هيجان را در سالن غذاخورى تقويت مى كند. 

با توجه به قابليت انعطاف پذيرى رنگ نارنجى بسيارى از رنگ هاى سبز و زرد نيز به راحتى قابل تركيب شدن با آن مى باشند. در بسيارى از رستوران هاى گياهخواران و وگان ها از اين تركيب بندى ها استفاده مى شود. 

٤- Four Hundred Rabbits in London 

 Four Hundred Rabbits in London

رنگ فيروزه اى بسيارى از خواص رنگ آبى را دارد و ذهن را با حس شادكامى، مثبت بودن و خلاقيت پر مى كند، كه اين امر مناسب رستوران ها و كافى شاپ هايى است كه پذيراى قشر هنرى بيشترى هستند. 

اين رنگ مناسب فضاهاى مينيمال نيز مى باشد، به سقف هاى بلند، روشنايى هاى مسى و ديوارهاى نمايان صنعتى فكر كنيد. 

مهم تر از همه فيروزه اى رنگى است كه به توانمندسازى با ايجاد تعادل و ثبات حسى كمك مى كند. رستوران چهارصد خرگوش در لندن نمونه كامل از به كارگيرى رنگ فيروزه اى مى باشد. اين رستوران برنده جايزه طراحى سال ٢٠١٦ شده است. 

٥- Casa Cavia in Argentina

Casa Cavia in Argentina

بسيارى از طراحان از رنگ خاكسترى در طرح هاى رستوران استفاده مى كنند، زيرا اين امكان را براى خلاقيت و پر رنگ تر شدن ديگر رنگ ها به وجود مى آورد. فضاى غذاخورى رستوران هاى پر طرفدار عمدتاً از طيف هاى مختلف رنگ خاكسترى در طراحى خود استفاده مى كنند چرا كه به لطف اين رنگ، فضا ويژگى مينيمالى پيدا مى كند. رستوران Casa Cavia در آرژانتين يك نمونه مناسب از اين مورد مى باشد. طيف هاى مختلف رنگ خاكسترى همچنين نشان دهنده احساس آرامش و تفكر است كه شايد مكانى ايده آل براى صرف شام محسوب شود. 

موضوعات مشابه
پروژه های ایــتــاران
محصولات ایــتــاران
ارسال محصول و قبول پروژه های طراحی و اجرا در شهرها و کشورهای
WhatsApp WhatsApp us